Избрани Новини

Вместо тютюнев дим - повече срещи с приятели

На 20 ноември - без цигара!

По повод Международния ден без тютюнопушене - 20 ноември РЗИ - Кюстендил призовава своите съграждани да предпазят децата си от бавната разрушителна власт на цигарата, да обгърнат семействата си с повече любов и топлина вместо с тежък тютюнев дим, предаде Дарик.
Организираната кампания от здравната инспекция включва редица инициативи:
До 28 ноември - Провеждане на обучителни дейности сред различни възрастови групи в община Кюстендил, Дупница и Рила;

20 ноември от 11.00 часа - Провеждане на кампания в Община Рила. Програмата включва:
презентация;измерване нивото на въглероден оксид в издишания въздух и определяне количеството карбоксихемоглобин в кръвта;определяне на зависимостта по теста на Фагерстрьом и  консултиране на желаещи граждани относно тютюнопушенето;
прожекция на филм, ориентиран към възможностите за самостоятелно преодоляване на тютюневата зависимост.

25 ноември от 12.00 часа - В ПГ по хранително - вкусови и химични технологии, Дупница - измерване нивото на въглероден оксид в издишания въздух и определяне количеството карбоксихемоглобин в кръвта; определяне на зависимостта по теста на Фагерстрьом и консултиране на учители и ученици.

Всеки трети четвъртък на месец ноември е посветен на борбата срещу тютюнопушенето. От 1977 година Американската общност за борба с рака активно се включва в този ден против тютюнопушенето. Официалното присъединяване към тази инициатива от страна на Международния съюз за борба с рака дава тласък този ден да се отбелязва в много страни по света. В нашата страна инициативи, посветени на Международния ден и превенцията на тютюнопушенето1 се провеждат от 1990 година.
Целите на Международния ден без тютюнопушене са поне за ден пушачите да се откажат от пушенето, а защо не да продължат живота си без вредния навик, за други може да послужи за размисъл върху вредите които нанася - здравни, икономически, социални.
Мотото на кампанията тази година е "Мамо, татко не пушете, здравето ми запазете!".
Нежеланото излагане на тютюнев дим означава вдишване на комбинация от два димни потока, веднъж от дима, който се вдишва и после издишва от пушача - основен димен поток и от дима, който се отделя от края на димящата цигара - страничен димен поток и представляващ около 85% от дима в затвореното помещение. Страничният димен поток съдържа 2 пъти повече никотин, 5 пъти повече въглероден оксид, 73 пъти повече амоняк, 3 пъти повече бензпирен, повече кадмий.
Основно това е димът, който вдишват не само пушачите, но и непушачите, намиращи се в същото помещение. В помещение, в което се пуши, докато пушачът изпушва десет цигари, непушачът поема вредни вещества, все едно е изпушил шест цигари, т.е само с 45% по - малко.
През последните години много проучвания доказват, че у непушачи, изложени на пасивно тютюнопушене, се установяват заболявания, свойствени за пушачите. Това е от особено значение в детска възраст, тъй като за разлика от възрастните при децата, които растат в семейства на пушачи, рискът за възникване на заболявания и нарушения във физическото и психическото развитие е от два до четири пъти по - висок. 
В България повече от половината от децата (57,5%) в предучилищна възраст са изложени на пасивно тютюнопушене в дома си. Пушат 45,7% от бащите и 39% от майките (по данни на "Проучване на здравния риск при деца от предучилищна възраст, изложени на пасивно тютюнопушене" в България, от НЦОЗА, 2012 г.)



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов