Избрани Новини

Писателят Караманчев ни срещна с "Патила и страдалчества на книги и люде“

Валентин Караманчев представи в Благоевград новата си мемоарна книга

Тази вечер в читалище "Н.Вапцаров" - Благоевград се проведе представянето на документалната книга на големия писател Валентин Караманчев „Патила и страдалчества на книги и люде“. Неговите многотиражни издания на „Черешова задушница“, „Мървашки песнивец“ и „Елен от Велика гора“ са познати на нашата публика.

Валентин Караманчев е роден в гр. Неврокоп (Гоце Делчев) на 6 февруари 1932 г. Учи в началното училище в с. Жостово (Хаджидимово) и след това в с. Либяхово (Илинден). През 1949 г. завършва Неврокопската гимназия. От 1949 до 1952 г. е на комсомолска работа. През 1956 г. завършва Софийския държавен университет "Климент Охридски", специалност "Българска филология". От 1956 до 1990 г. работи като журналист във в. "Народна младеж" – окръжен кореспондент, заместник-главен редактор, главен редактор. И във в. "Работническо дело" като първи заместник-главен редактор. В книгоиздаването: директор на издателство "Народна младеж", директор на Партиздат, генерален директор на ДСО "Книгоиздаване" и председател на Държавно творческо и стопанско обединение "Българска книга и печат". Автор е на книгите: "Пролетарска символика" – 1972 г., "Мървашки песнивец" – 1981 г., "Черешова задушница" – 1986 г., "Елен от Велика гора" – 1996 г., "Въздаяние" – 2004 г. Отличен е със следните литературни награди: Наградата "Андрей Германов" за "Мървашки песнивец" – 1984 г., Годишната награда на Съюза на българските писатели за "Черешова задушница" – 1986 г., Наградата "Людмил Стоянов" на СБП и община Гоце Делчев за цялостно творчество – 2006 г., Наградата "Димитър Талев" на община Благоевград за цялостно творчество – 2007 г. Миналата година през есента излезе мемоарната му книга "Патила, страдалчества и възнесения на книги и люде“.

При препълнена зала, топло и сърдечно премина представянето на новата книга на Караманчев. Красимира Кацарска запозна присъстващите с нея, авторът също разказа за подтика, накарал го да седне и напише. Писането е отнело няколко години, но си струва, защото в нея той е искрен и мъдър, а и защото е великолепен разказвач. Книга, която си струва да имате в домашната си библиотека и от време на време отново и отново да се връщате към нея, защото от миналото може да си вземем само поука. И защото то не бива да се забравя.

Валентин Караманчев получи поздравителни адреси от читалището и летературното сдружение към него, но по-важното беше искрената радост и задоволство на хората, които го очакваха, за да го чуят и видят. Защото книгите му "Черешова задушница" и "Мървашки песнивец" продължават да се четат. Не са забравени. Не е забравен и Валентин Караманчев. И очакваме още негови книги, още мъдри слова. От които нашето време и всички ние имаме нужда...



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов