Юбилейно "Веселяче" в Кресна посреща с много изненади участници и гости - blagoevgrad.utre.bg

Юбилейно "Веселяче" в Кресна посреща с много изненади участници и гости

03 юни 2017, 09:50 | blagoevgradutre
  • Снимка:
    Община Кресна

    Събитието е на 3 и 4 юни

За десети пореден път община Кресна е домакин на детския фолклорен фестивал

Днес и утре за десети пореден път община Кресна става домакин на Детския  фолклорен фестивал "Веселяче" (http://www.dff-kresna.eu). Юбилейното издание за първи път ще предложи редица допълнителни възможности за творческа изява и забавления за участниците от България, гостите от Сърбия, Гърция и Македония и техните връстници и приятели от община Кресна.

Без съмнение, най-голямата изненада е участието на супер звездата на българската естрада Орлин Горанов, който прие с благодарност поканата на организаторите и е почетен председател на професионалното жури. "С нескрито вълнение очаквам срещата с младите таланти на фестивала и се надявам нашата среща да се превърне в начало на трайно приятелство" - каза Орлин, докато подписваше плаката за "Веселяче" - 2017 г. Разбира се, председателството няма да му попречи да бъде и домакин на фестивалната дискотека, както и да даде автограф или да си направи "селфи" с всеки от участниците и гостите на събитието.

Тази година организаторите от община Кресна и Народно читалище "Култура 1932" са се поучили от опита си и наред с изявите на младите таланти на сцената ще предложат на участниците цял куп допълнителни забавления. За децата са организирани рафтинг-демонстрации, посещения в храм-паметник "Св.Иван Рилски", където се намира единствената в Югозападна България костница на загиналите герои във войните от началото на XX век и разбира се, лунапарк. През първия ден на фестивала участниците ще могат да се съревновават или просто да оставят своя следа, като рисуват на асфалт и/или да се срещнат с известния краевед и родолюбец от Кресна Борис Сандански.

Кулминация на детския празник ще бъде награждаването във втория ден, когато победителите ще могат да оставят подписите си върху специално монтирана плоча в новосъздадената "Фестивална алея" на Кресна и да засадят дърво - символ на тяхната неувяхваща дружба и приятелство.

Кметът на община Кресна Николай Георгиев отправи специална покана към всички любители на автентичния фолклор от област Благоевград и цяла България да гостуват на Кресна в дните на фестивала, за да подкрепят с присъствието си младите таланти и да се насладят на неповторимата красота на българските носии, магията на детските гласове и неподражаемите изпълнения на танцовите състави. На 3 и 4 юни 2017 г. Кресна предлага уникално преживяване, съчетаващо истинско родолюбие и усещане за тържество на българската култура, фолклорни традиции и обичаи.

ПРОГРАМАТА:

:00 – Дефиле на участниците
10:30 – Откриване
10:40 – Фестивална програма:
1. ДТС „Веселяче” при НЧ „Култура 1932” гр. Кресна – НТ до 9г. – „Еленино хоро”
2. ФТШ „Македонци” при НЧ „Г. Делчев 1939” с. Кулата – НТ до 9г. – „Шопски танц”
3. ДТС "Пиринска магия" при НЧ "Просвета – 1937” с. Марикостиново – НТ до 9г. – „Тудора”
4. Танцови Школи "Македонци" при НЧ "Никола Вапцаров" 2005г. с. Струма – НТ до 14г. – „Тракийски танц”

11:00 часа
5. Иван Иванов Хамбарджийски от ФГ „Веселина” при ЦЛТРДБ гр. Благоевград, р-л Веселинка Боянова – НП до 9г. – „Мори Рисо”, „Оседлала баба”
6. Велислава Стоянова Шопова от ФГ „Веселина” при ЦЛТРДБ гр. Благоевград, р-л Веселинка Боянова – НП до 14г. – „Иди дойди, Елено”
7. Кристиян Иванов Гърчев от ФГ „Веселина” при ЦЛТРДБ гр. Благоевград, р-л Веселинка Боянова – НИ до 14г. – „Дидината”
8. Таня Руменова Стоянова от ФГ „Веселина” при ЦЛТРДБ гр. Благоевград, р-л Веселинка Боянова – НП до14г. – „Ах, мари, Петро”, „Море, аресах си”
9. Иван Иванов Хамбарджийски от ФГ „Веселина” при ЦЛТРДБ гр. Благоевград, р-л Веселинка Боянова – НИдо 9г. – „Посадила баба”, „Ръченица”
10. Теодор Йорданов Чалгънов от ФГ „Веселина” при ЦЛТРДБ гр. Благоевград, р-л Веселинка Боянова – НП до14г. – „Аксано, млада невесто”, „Шарена гайда”
11. Мартин Петров Златарски от ФГ „Веселина” при ЦЛТРДБ гр. Благоевград, р-л Веселинка Боянова – НП до 19г. – „Месечино, мила сестро”, „Леле, Яно”
12. Спасимира Лъчезарова Иванова от ФГ „Веселина” при ЦЛТРДБ гр. Благоевград, р-л Веселинка Боянова –НИ до 14г. – „Блатешничка копаница”
13. ФГ „Веселина” при ЦЛТРДБ гр. Благоевград, р-л Веселинка Боянова – групи НИ до 19г. – „Малешевско хоро”, „Ехо от Пирин”, „Фидо, Фидо”
14. ДТС "Пиринска магия" при НЧ "Просвета – 1937” с. Марикостиново – НТ до 9г. – „Малешевци”
15. ФТШ „Македонци” при НЧ „Гоце Делчев 1959” с. Ново Делчево – НТ до 9г. – „Шопски танц”

12:00 часа
16. ДТС „Веселяче” при НЧ „Култура 1932”гр. Кресна – НТ до 9г. – „Танц с калпаци”
17. ДТС при НЧ „Просвета 1940” с. Рупите – НТ до 14г. – „Пирински танц”
18. ТС „Шевица” при НЧ „Яне Сандански 1952” с. Коларово – НТ до 9г. – „Неда”
19. ДТС „Самодивска китка” при НЧ „Антон Попов 1926” с. Самуилово – НТ до 9г. – „Ръченица”
20. ФТА „Веселие” гр. Симитли – НТ до 9г. – „Неда вода налива”
21. ФТШ „Македонци” при НЧ „Гоце Делчев 1959” с. Ново Делчево – НТ до 9г. – „Шопски танц”
22. ДТС при НЧ „Просвета 1940” с. Рупите – НТ до 14г. – „Игри край Струма”
23. ТС „Шевица” при НЧ „Яне Сандански 1952” с. Коларово – НТ до 9г. – „Пайдушко”
24. ФТА „Веселие” гр. Симитли – НТ до 9г. – „Ръченица”
25. Яница Алексиева от НЧ Просвета 1937” с. Марикостиново – НП до 14г. – „Имала майка”
26. Александра Алексова Бучкова от с. Добърско, р-л Магдалена Николова – НП до 14г. – „Малка мома”, „По друм одам”

13:00 – 13:30 часа обедна пауза
27. ДТС „Веселяче” при НЧ „Култура 1932” гр. Кресна – НТ до 9 г. – „Нещо крекна в зелника”
28. ДТС „Веселяче” при НЧ „Култура 1932” гр. Кресна – НТ до 14г. – „Шопски танц”
29. ДТС „Самодивска китка” при НЧ „Антон Попов 1926” с. Самуилово – НТ до 14г. – „Пирински танц”
30. ТС „Шевица” при НЧ „Яне Сандански 1952” с. Коларово – НТ до 14г. – „Шопски ритми”
31. МТС „Палакарийче” при НЧ „Христо Ботев 1926” с. Райово, общ. Самоков – НТ до 19г. – „Шопска сюита”

14:00 часа
32. Ансамбъл „Малешевци” при НЧ „Братя Миладинови” с. Микрево – НТ до 19г. – „Варненски танц”
33. ТС при НЧ „Просвета 1940” с. Рупите – НТ до 19г. – „Пирински танц”
34. ДТС „Веселяче” при НЧ „Култура 1932” гр. Кресна – НТ до 14г. – „Македонски вихър”
35. ДТС „Самодивска китка” при НЧ „Антон Попов 1926” с. Самуилово – НТ до 14г. – „Веселие”
36. ТС „Добринищенче” при НЧ „Димитър Благоев 1925” гр. Добринище – НТ до 14г. – „Пирински танц”
37. Ансамбъл „Малешевци” при НЧ „Братя Миладинови” с. Микрево – НТ до 19г. – „Македонска сюита”
38. МТС „Палакарийче” при НЧ „Христо Ботев 1926” с. Райово, общ. Самоков – НТ до 19г. – „Шопска сюита”
39. Мартин Петров Златарски от НХГ „Св. Св. Кирил и Методий” гр. Благоевград с ръководител Милана Влахова-Илкова – НП до 19г. – „Расти боре”, „ Кальо, Калино, девойко”
40. Иванна Костадинова Димова от НХГ „Св. Св. Кирил и Методий” гр. Благоевград с ръководител Милана Влахова-Илкова – НП до 19г. – „Кажи ми, Наде истината”
41. Гала Антонова Чивиева от НХГ „Св. Св. Кирил и Методий” гр. Благоевград с ръководител Милана Влахова-Илкова – НП до 19г. – „Припи ми се вода”
42. Дует Иванна Димова и Гала Чивиева от НХГ „Св. Св. Кирил и Методий” гр. Благоевград с ръководител Милана Влахова-Илкова – НП до 19г. – „Прошета се млад Стоян”, „ Темна е мъгла паднала”
15:00 часа
43. ДЮТА „Подгорие” към НЧ „Антон Попов 1952” с. Скрът – НТ до 9г. – „Ширто”
44. ТС към НЧ „Просвета” с. Габрене – НТ до 14г. – „Дайчово хоро”
45. ДЮТА „Подгорие” към НЧ „Антон Попов 1952” с. Скрът – НТ до 14г. – „Малешевски танц””
46. ТС „Подгорче” към НЧ „Антон Попов 1948” с. Яворница – НТ до 14г. – „Ширто”
47. ФТА „Веселие” гр. Симитли – НТ до 14г. – „Надиграване”, „По гроздобер”, „Шопски танц”
48. ДЮТА „Подгорие” към НЧ „Антон Попов 1952” с. Скрът – НТ до 19г. – „Пирински танц”
49. ТС към НЧ „Просвета” с. Габрене – НТ до 14г. – „Шопски танц”
50. ДЮТА „Подгорие” към НЧ „Антон Попов 1952” с. Скрът – НТ до 9г. – „Пайдушко хоро”
51. ДЮТА „Подгорие” към НЧ „Антон Попов 1952” с. Скрът – НТ до 14г. – „Джиновско”

16:00 часа
52. ДЮФА „Пиринска китка” при ЦЛТРДБ гр. Благоевград – НТ до 9г. – „Добруджанчета, „Еленино”, „Закачка” и НТ до 14г. – „Пайдушко”
53. ДТС „Северняче” при НЧ „Развитие 1884” с. Поликраище, общ. Горна Оряховица – НТ до 19г.- „Заигравка”
54. ТС „Подгорче” към НЧ „Антон Попов 1948” с. Яворница – НТ до 14г. – „Пайдушко хоро”
55. ДЮТА „Подгорие” към НЧ „Антон Попов 1952” с. Скрът – НТ до 19г. – „Шопски танц”
56. ДЮТА „Подгорие” към НЧ „Антон Попов 1952” с. Скрът – НТ до 19г. – „Шопски танц”
57. ДТС „Северняче” при НЧ „Развитие 1884” с. Поликраище, общ. Горна Оряховица – НТ до 19г.- „Тракийски ритми”
Журито заседава
Гост-състави:
ДФА „Цветови” Дедино, общ. Конче, Република Македония – Игри и песни
ФА от Република Сърбия
ФА от гр. Скопие, Република Македония
ФА от с. Ягуновци, Република Македония



Коментари

Няма коментари.

Добави коментар

* Задължителни полета