Избрани Новини

Никога не приемайте аспирин на гладен стомах!

Има добър ефект при инфаркти, тромбози и други сърдечно-съдови заболявания

Аспирин – никое лекарство не е достигнало толкова висок световен престиж като него. Той служи едва ли не за всичко. В какво се състои тайната на това хапче?

Известно е, че аспиринът действа обезболяващо и понижава температурата. Той предотвратява слепването на частиците, подпомагащи съсирването на кръвта. Това е причина за много добрия ефект на аспирина при инфаркти, тромбози и други сърдечно съдови заболявания. Според някои учени редовното му вземане, но не повече от пет пъти седмично, намалява неколкократно риска от инфаркт. Сериозен проблем обаче са вторичните ефекти, които придружават лечението – увреждане на стомаха, гадене, шум в ушите. Затова с аспирина, както и с всяко друго лекарство, не трябва да се прекалява, нито да му се приписват чудодейни свойства. При по-дългата му употреба консултацията с лекар е задължителна.

Аспиринът действа обезболяващо и понижава температурата Ето някои практически полезни факти за аспирина:

– Ацетилсалициловата киселина дразни лигавицата на стомаха и червата и не се предписва при увреждане на стомашно-чревния път. В този случай се препоръчва натриев салицилат – разтворима сол на салициловата киселина, която може да се инжектира.

– Разтворимите форми на аспирин притежават алкална субстанция, която намалява дразнещия ефект.

– Аспирин не се приема на гладно! – Кофеинът повишава абсорбирането на аспирина и в случаите на мигрена засилва обезболяващото действие. Тук проблемът е в дразненето на стомашната лигавица и възможните вторични ефекти като неспокойствие и безсъние.

– Ацетилсалициловата киселина в голямата си част се отделя чрез бъбреците. Затова хората с бъбречна недостатъчност трябва да бъдат много предпазливи.

/lekuva.net/



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов