Комити слязоха от Пирин планина в Банско - blagoevgrad.utre.bg

Комити слязоха от Пирин планина в Банско

15 юли 2019, 15:00 | blagoevgradutre
  • Снимка:
    Фен Фолк ТВ

  • Снимка:
    Фен Фолк ТВ

  • Снимка:
    Фен Фолк ТВ

  • Снимка:
    Фен Фолк ТВ

  • Снимка:
    Фен Фолк ТВ

  • Снимка:
    Фен Фолк ТВ

Завърши третият фестивален ден на "Фолкорна магия“

Зрелищна възстановка на въоръжени комити, които слизат от планината, за да обявят свободата на Банско, а банскалии ги посрещат с народно веселие и цветя, беше акцентът на третия фестивален ден на Националния фестивал за народно творчество „Фолкорна магия“. Впечатляващата демонстрация беше дело на самодейците към НЧ „Никола Вапцаров 1894“ и сдружение “Перински айдути“, а хиляди жители и гости на Банско дойдоха в градския парк, за да съпреживеят с гордост историческия момент от 5 октомври 1912 г.
Конкурсната програма в категориите за пеене, танци, свирене и демонстрация на обичаи отново бе пъстра, разнообразна, красива, впечатляваща и оспорвана. Истински огън горя на сцената на фестивала, изпълнители от 3 до 73 годишна възраст демонстрираха духа, силата и магнетизма на българския фолклор, а емоцията, страстта и вдъхновението на всички участници бе осезаема.
Вечерната концертна програма събра на една сцена легендата на българския фолклор Гуна Иванова, нейните внучки и достойни наследнички Ива и Велислава Костадинови, както и гласовитият Малин Домозетски и родопският славей Хамид Имамски. Въпреки лошото време, за трета поредна вечер на фестивала „Фолклорна магия“ се заформиха дълги хора и любителите на най-българските ритми направиха истински празник на българщината в градския парк на Банско.
Ето и списък на победителите във фестивалния ден, определени от изключително авторитетното жури в лицето на проф.Лозанка Пейчева, доц. д-р Венци Димов, доц.Бинка Добрева, Генчо Генчев, доц.Георги Хинов, Светла Барякова, Димитър Христов, иконом Георги Касапинов, Даниел Спасов:
Категория „Дръж се, земьо“ във възрастова група до 12 год.:
I награда – ТФ „Нова генерация“, Кюстендил
II награда – ДТС „Пиринска магия“, с.Марикостиново
III награда – ДТС „Пирински полъх“, Добринище
Категория „Дръж се, земьо“ във възрастова група от 13 до 17 год.:
I награда – ТФ „Нова генерация“, Кюстендил
II награда – ТС „Пиринска роса“, Банско
III награда – ТС „Доганче“, с.Доганово
Категория „Дръж се, земьо“ във възрастова група над 18 год.:
I награда – Ансамбъл за автентичен фолклор „Капанци“, Разград
II награда – ТС „Пиринска магия“, с.Марикостиново
III награда – ФФ „Пролет“, Петрич
III награда – ТФ „Пиринско настроение“, Банско
Категория „Фолклорни виртуози“ във възрастова група от 13 до 17 год.:
I награда- Християн Рангелов, Сапарева баня
I награда- ГШ „Тракия“, Варна
II награда – Георги Станев, Аксаково
III награда – Станислав Александров, Аксаково
Категория „Фолклорни виртуози“ във възрастова група над 18 год.:
I награда – Никола Георгиев, Аксаково
I награда – ГС „Войводите“, с.Белозем
II награда – Атанас Младенов, с.Белозем
III награда – Беровски тамбураши, Берово /Северна Македония/
Категория „На мегдана“:
I награда – Група НЧ „Мануш войвода – 1958“, с.Долна Рибница
I награда – Самодейна фолклорна група, с.Долно село
Категория „Нашенски славей“ във възрастова група до 12 год.:
I награда – Валерия Делчева, Мадан
I награда – Йоана Николаева, София
II награда – Никол Иванова, София
Категория „Нашенски славей“ във възрастова група от 13 до 17 год.:
I награда – Мария Иванова, с.Широки дол
II награда – Школа за народни инструменти и вокална група „103 градуса“, Сапарева баня
III награда – Йоана Югова, Дупница
Категория „Нашенски славей“ във възрастова група над 18 год.:
I награда – Състав за народни песни, с.Копривлен
II награда – ЖПГ „Яковските баби“, с.Генерал Тодоров
III награда – Матей Димитров, Благоевград
Специалните награди са:
Плакет на Регионален център София - Юнеско за опазване и популяризиране на нематериалното културно наследство – Самодейна фолклорна група „Кирил и Методий“, село Долно село
Награда за млад изпълнител на Радио Благоевград – Валерия Делчева, Мадан
Награда на Дарик радио и предаването „Фолк магазин“ – Ансамбъл за автентичен фолклор „Капанци“, Разград
Награди на Фен Фолк ТВ /заснемане и излъчване на видеоклип/:
-    Валерия Делчева, Мадан
-    Донко Марков, Варна
-    Група НЧ „Мануш войвода 1958“, с.Долна Рибница
-    ТС „Подгорие“, с.Скрът
-    Танцов клуб „Подгорие“, с.Скрът
-    Представителен фолклорен ансамбъл за народни песни и танци „Чепино“, Велинград
-    ГШ „Тракия“, Варна
-    ГС „Войводите“, с.Белозем



Коментари

Няма коментари.

Добави коментар

* Задължителни полета